متخصص زنان و زایمان > معاینات و آزمایشات > هزینه ماموگرافی سینه چقدر است؟
هزینه ماموگرافی سینه

هزینه ماموگرافی چگونه تعیین می شود؟ و این هزینه به چه عواملی بستگی دارد؟ خوب است بدانید که ماموگرافی یکی از آزمایش هایی است که در راستای تشخیص بیماری های مربوط به سینه زنان انجام می شود. ماموگرافی سینه در بین زنان باید از سنین 35 سال به بعد انجام شود. برای انجام ماموگرافی باید به متخصص زنان در شیراز مراجعه کنید. در ادامه این مقاله با عوامل موثر در قیمت ماموگرافی سینه بیشتر آشنا می شوید.

هزینه انجام ماموگرافی چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد

عوامل موثر بر هزینه ماموگرافی سینه چیست ؟

موارد متعددی میتواند بر افزایش هزینه ماموگرافی تاثیرگذار باشد. این موارد شامل:

  • هزینه ماموگرافی آزاد با قیمت آن با دفترچه دولتی متفاوت است.
  • هزینه ماموگرافی 1401 با سال گذشته متفاوت می باشد.
  • رادیولوژیستی که برای این کار انتخاب می کنید.
  • دستگاه ماموگرافی که مرکز انتخابی شما داشته باشد.
  • نوع ماموگرافی که پزشک درخواست کرده باشد.
  • مراقبت هایی که بعد از ماموگرافی باید انجام دهید.
  • آزمایش های تکمیلی که بعد از ماموگرافی باید انجام دهید.

توصیه ما به شما این است که این آزمایش را توسط پزشک متخصص انجام دهید. اگر به دنبال مراکز تخصصی ماموگرافی در شیراز هستید به لینک درج شده مراجعه کنید.

هزینه انجام ماموگرافی چقدر است؟

هزینه ماموگرافی براساس تعرفه وزارت بهداشت بخش خصوصی محاسبه خواهد شد. عوامل متعدی در کاهش یا افزایش هزینه ها تاثیرگذار است. نوع روش ماموگرافی نیز می‌تواند قیمت ماموگرافی را تغییر دهد. به عنوان مثال بسیاری از مراکز رادیولوژی از ماموگرام‌های آنالوگ استفاده می نمایند. قیمت نوع آنالوگ معمولا کمتر از نوع دیجیتال است. به طور مثال هزینه ماموگرافی با بیمه تامین اجتماعی کمتر است.

هزینه ماموگرافی در سال 1401 با بیمه حدود 230 هزار تومان و به صورت آزاد 290 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

هزینه ماموگرافی دیجیتال چقدر است؟

ماموگرافی انواع مختلفی دارد و هر کدام هزینه متفاوتی را نیز دارند. از آنجایی که یکی از آخرین پیشرفت‌ها در زمینه ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال است. در این نوع ماموگرافی کمترین اشعه به شخص وارد می شود. اگر چه که هزینه ماموگرافی دیجیتال ممکن است کمی بیشتر باشد اما دقت تشخیص آن نیز بالاتر است. هزینه ماموگرافی دیجیتال به صورت تقریبی بین 1 تا 1.5 میلیون تومان است. اگر قیمت ماموگرافی برای شما اهمیت کمتری دارد برای سلامتی خودتان ما به شما ماموگرافی دیجیتالی را پیشنهاد می کنیم.

هزینه ماموگرافی دیجیتال
هزینه ماموگرافی در سال 1401 با بیمه حدود 230 هزار تومان و به صورت آزاد 290 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

آیا بیمه هزینه ماموگرافی سینه را پرداخت می کند؟

از آنجایی که ماموگرافی یکی از روش های تشخیصی برای بیماری های سینه زنان محسوب میشود بیمه تکمیلی درصدی از هزینه را پرداخت میکند. هزینه ای که بابت ماموگرافی سینه پرداخت می شود بستگی به بیمه تکمیلی شما دارد. برخی از بیمه ها نیز شما در همان ابتدا هزینه کمتری پرداخت می کنید. مانند هزینه ماموگرافی با بیمه تامین اجتماعی کمتر از ماموگرافی آزاد می باشد.

بعد از انجام مامو گرافی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از انجام ماموگرافی، شما ممکن است تغییر رنگ موقت پوستی یا درد خفیف را در نتیجه فشار در ناحیه سینه ها احساس کنید.

میتوانید از آسپیرین یا ایبوپروفن برای رهایی از درد استفاده کنید. به طور کلی شما قادر خواهید بود سریعا بعد از انجام ماموگرافی فعالیت روزانه خود را از سر بگیرید.

نحوه انجام ماموگرافی به چه صورت است؟

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در میان بانوان جهان می باشد. از موثر ترین راه های مبارزه با این بیماری تشخیص به موقع سرطان است. ماموگرافی کار آمد ترین راه برای تشخیص سرطان سینه بانوان می باشد. در واقع ماموگرافی یک عکس ساده رادیوگرافی از سینه می باشد.

انجام ماموگرافی دیجیتالی بسیار راحت تر است و قدرت تشخیص بالاتری نیز دارد. برای این کار باید لباس بالا تنه خود را از تن درآورده و لباس مخصوص بیمارستانی بپوشید. برای انجام ماموگرافی باید پستان در میان دو کمپرس قرار گیرد. پس از آن، به وسیله اشعه، عکسبرداری از پستان انجام می‌شود.

در این روش عکسبرداری از پستان، به دو صورت عمودی و افقی انجام می‌شود. پس از اتمام عکسبرداری، فایل این آزمایش بر روی یک سی دی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نحوه انجام ماموگرافی به چه صورت است؟
انجام ماموگرافی را به چه صورت باید انجام دهیم؟

آخرین سخن درباره هزینه انجام آزمایش ماموگرافی

برخی از آزمایش ها هستند که برای انجام آن ها باید مبلغ ناچیزی را پرداخت نمایید. منظور از ناچیز این است که در مقابل هزینه های درمانی بسیار بسیار کمتر می باشد. بنابراین با انجام این موارد خود را در برابر چنین هزینه هایی ایمن می کنید. از حمله این موارد می توان به هزینه ماموگرافی، هزینه های مربوط به سونوگرافی و تست هایی که مخصوص بیماری بانوان می باشد.

قیمت ماموگرافی سینه در مراکز دولتی بسیار ناچیز می باشد. پس ماموگرافی را حتما به صورت دوره ای انجام دهید.