متخصص زنان و زایمان > جراحی های زیبایی > عمل پرینورافی > بعد از عمل تنگی واژن چه مراقبت هایی لازم است؟
عمل تنگی واژن

بعد از عمل زیبایی تنگ کردن واژن نیز مثل هر عمل دیگری لازم است برخی از مراقبت های اصلی را رعایت کنید تا این جراحی با بهترین نتیجه برای شما باقی بماند. رعایت نکردن این مراقبتها بعد از جراحی میتواند عوارض شدیدی به همراه داشته باشد. در این مطلب از وب سایت تخصصی زنان و زایمان شما را با مراقبت های قبل و بعد از این جراحی آشنا می کنیم.

چرا عمل رفع گشادی واژن انجام می شود؟

عمل تنگی واژن برای خانم هایی که باعث گشادی واژن بعد از زایمان و یا … شده اند مناسب است. این خانمها دچار کاهش حس جنسی و ارگاسم شده و به خاطر گشادی واژن از عفونت های مکرر واژن و بی اختیاری ادرار رنج می برند. برای رفع این مشکلات عمل واژینوپلاستی انجام می شود.

دوره نقاهت بعد از تنگ کردن واژن

دوره نقاهت این عمل بستگی به این دارد که جراح تنگی واژن که اسامی آنها در لینک درج شده قرار گرفته است از چه تکنیکی
دوره نقاهت بستگی به این دارد که با چه روشی تایتنینگ انجام شود. اگر روشهای بدون جراحی مثل لیزر لیدی لیفت یا آر اف واژن در شیراز را انجام دهید، این روشها بدلیل غیر تهاجمی بودن به مراقبت خاصی نیاز ندارند و دوره نقاهت آنها بسیار کوتاه است و از همان روز می توانید به زندگی عادی برگردید.

دوره نقاهت در روشهای جراحی تنگ کردن کانال واژن یا دهانه واژن مثل عمل تنگ کردن کانال واژن با جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی ۳ تا ۵ روز است و تا پایان بهبودی کامل باید مراقبتهای بعد از واژینوپلاستی را جدی بگیرید. مراقبتهای لازم بعد از عمل تنگی واژن در ادامه این مقاله آمده است.

مراقبت های بعد از عمل تایتنینگ واژن

کسانی که برای درمان گشادی واژن از روشهای جراحی تنگ کردن ناحیه ژنیتال کمک می گیرند، باید مراقبتهای زیر را بعد از جراحی رعایت کنند:

مراقبت های بعد از عمل تایتنینگ واژن

 • مصرف داروها: باید کرمها، پمادها، داروهای آنتی بیوتیکی، شیافهای مسکن که پزشک تجویز کرده است را حتما به موقع مصرف کنید.
 • کمپرس سرد: برای کاهش درد، تورم و سوزش بعد از عمل تنگی واژن می توانید در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی از کیسه یخ پیچیده شده در حوله، طبق دستور پزشک تان استفاده کنید.
 • استحمام: دو تا سه روز بعد از عمل دوش نگیرید و استحمام نکنید. بدون اجازه پزشک و تا بهبودی کامل زخمها نمی توانید از وان، سونا یا استخر استفاده کنید.
 • بخیه ها: بخیه ها و نخ های به کار رفته در جراحی های واژن از نوع جذبی بوده و نیازی به کشیدن ندارند. در صورت استفاده از بهترین نوع نخهای بخیه واژن، جای بخیه نمانده و اسکار ایجاد نمی شود.
 • فعالیت های روزانه بعد از عمل: تا حدود دو ماه نباید شنا کنید یا ورزشهای سنگین انجام دهید. انجام فعالیتهای سنگین و بلند کردن اجسام سنگین نیز تا زمان بهبودی کامل واژن مجاز نیست.
 • بهداشت واژن: برای جلوگیری از عفونت واژن و بخیه ها فقط باید لباس زیر نخی گشاد بپوشید. برای شستشوی واژن از صابون استفاده نکنید و بعد از هر بار دستشویی، با سشوار محل را خشک کنید.
 • تغذیه بعد از عمل: رژیم غذایی شما باید سرشار از فیبر، آب و مایعات فراوان باشد تا دچار یبوست نشوید. چون یبوست به بخیه ها فشار آورده و باعث باز شدن بخیه ها می شود.

اگر دچار مشکل گشادی واژن شده اید و به دنبال بهترین راه درمان گشادی واژن هستید، به لینک ارائه شده مراجعه نمایید.

رابطه بعد از عمل تنگی واژن

 • بعد از عمل های جراحی تنگ کردن واژن بسته به اینکه چه جراحی انجام داده اید، باید تا مدتی رابطه زناشویی نداشته باشید.
 • تا ۸ هفته بعد از واژنوپلاستی و پرینورافی نباید رابطه جنسی داشته باشید. بعد از تنگ کردن واژن با نخ هم نباید تا ۴ هفته اقدام به نزدیکی کنید.
 • مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن بدون جراحی
 • روشهای غیر جراحی مثل تنگ کردن واژن با RF و یا با لیزر لیدی لیفت به مراقبتهای خاصی نیاز ندارند. حتی می توانید بعد از لیرز یا آر اف واژینال نزدیکی داشته باشید. اما بهتر است این کار را تا 6 روز بعد از عمل انجام ندهید.
 • به علاوه، دوره نقاهت بعد از تنگی واژن با این روشها بسیار کوتاه بوده و همان روز می توانید به کارهای روزانه تان برگردید. البته تنگ کردن واژن با این روشها برای خانمهایی مناسب است که درجه گشادی واژن شان زیاد نبوده و زایمان طبیعی نداشته اند.

سخن پایانی

علاوه بر مراقبتهایی که بعد از جراحی تنگ کردن کانال واژن با جراحی انجام می دهید، رعایت نکات زیر نیز می‌تواند به افزایش رضایت از تجربه عمل تنگی واژن کمک کند:

 • مراقب باشید به واژن ضربه وارد نشود.
 • محل جراحی شده را گرم و خشک نگه دارید.
 • برای تسریع روند بهبود زخم ها تا دو هفته بعد از عمل جراحی الکل یا دخانیات مصرف نکنید.
 • تا زمان بهبودی از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان بپرهیزی

هرگونه برداری از مطلب فوق بدون درج منبع پیگرد قانونی دارد. سپاس از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *