درمان خانگی عفونت واژن

عفونت های واژن را میتوان یکی از بیماری خطرناک در برای خانم ها در نظر می گیرند. ابتلا به این عفونت دلایل مختلفی دارد که با دانستن این دلایل می توانید از بروز آن جلوگیری کنید. همچنین در جهت درمان آن هم روش های خانگی و هم روش های دارویی می تواند به شما کمک کند. در این مقاله به بررسی بهترین روش های درمان خانگی عفونت واژن میپردازیم.

انواع عفونت واژن

عفونت های قارچی واژینال انواع مختلفی دارد. آشنایی با آنها میتواند در درمان خانگی آن به شما کمک کند.:

  • کاندیدیاز
  • تریکوموناز
  • گاردنرلا

درمان خانگی عفونت رحم

تقریبا نیم زیادی از خانم ها در طول زندگی خود عفونت های رحمی و واژینال را تجربه می کنند. صفحات اینترنتی پر از روش های درمان خانگی این عفونت ها است که هیچ کدام کارایی ندارند. در این مطلب به شما کمک میکنیم تا بتوانید موثرترین روش های درمان خانگی عفونت واژن آشنا شوید.

درمان خانگی عفونت واژن

روش های مختلفی برای درمان خانگی این عفونت وجود دارد. مواد طبیعی زیادی هستند که هر کدام از آنها خاصیت از بین برنده عفونت های واژینال را دارند. موثرترین مواد اورگانیک گیاهی که برای درمان عفونت های واژینال موثر هستند را در ادامه می شناسید.

درمان خانگی عفونت واژن

درمان عفونت واژن در خانه به کمک بوریک اسید

مواد اصلی بوریک اسید پودری مانند لاکتوباسیل‌ها است که خاصیت ضد قارچی دارد. شواهد اولیه‌ی اسید بوریک در درمان عفونت‌های مخمری بسیار رضایت بخش بوده است. طبق تحقیقات به عمل آمده این ماده میتواند یکی از درمان های موثر در درمان این عارضه باشد.

درمان عفونت واژن با سرکه

سرکه یکی از موادی است که با استفاده مداوم از آن میتوان به درمان عفونت های واژینال پرداخت. در این راستا در یک وان آب دو فنجان سرکه سیب بریزد و حدودا بیست دقیقه داخل آن بشینید.

درمان عفونت واژن با سیر

از سیر برای درمان عفونت مخمری استفاده می شود، مقدار آن را در رژیم غذایی شما افزایش دهید. برخی وب سایت ها پیشنهاد می‌کنند سیر را داخل واژن خود قرار دهید؛ اما گزارش شده است که این کار میتواند باعث به وجود آمدن سوزش و درد شدید خواهد شد. بنابراین برای بهره‌گیری از خواص سیر، باید آن را به رژیم‌ غذایی‌ تان اضافه کنید.

درمان خانگی عفونت واژن با روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از قوی ترین مواد طبیعی در درمان بسیار از عارضه ها است. این ماده حتی در درمان جوش های صورت نیز موثر است. شیاف های واژینال روغن درخت چای یکی از بهترین راه های درمان خانگی عفونت مخمری واژن است.

درمان خانگی عفونت واژن با عنبر نسارا

عنبر نسارا یکی از موادی است که در جهت درمان انواع عفونت ها میتوان از آن استفاده کرد. دود عنبر نسارا در جهت درمان عفونت های شدید استفاده می شود. دود این ماده همچنین در جهت درمان سرماخوردگی، درمان سینوزیت، درمان میگرن و سردرد، درمان کهیر، اگزما، هر نوع خارش پوستی موثر است.

درمان خانگی عفونت واژن با ماست

ماست یکی از گزینه های مقرون به صرفه و درمانی برای از بین بردن عفونت ها واژینال است. ماست با داشتن لاکتوباسیل‌ها پراکسید هیدروژن باعث می شود که قارچ کاندیدا را از بین ببرد و به این طریق عفونت واژن را از بین می‌برد.

درمان خانگی عفونت واژن با عسل

در جهت درمان خانگی عفونت واژن عسل را میتوان یکی از بهترین راه ها در نظر گرفت. عسل را به مدت 10 دقیقه در ناحیه واژن خود به آرامی قرار دهید. این کار میتواند از عفونت شما کم کند.

روغن نارگیل برای درمان عفونت واژن

روغن نارگیل نیز یکی از مواد موثر در درمان خانگی این عارضه است. طبق تحقیقات این روغن برای درمان قارچ کاندیدا آلبیکنس یکی از بهترین ها است. روغن نارگیل خالص را به صورت و داخلی و یا خارجی میتوانید استفاده کنید.

چه زمانی باید از درمان‌های خانگی عفونت واژن اجتناب کنیم؟

درمان خانگی برای این عارضه تا جایی که یکی از ویژگی های زیر را نداشته باشید بلامانع است. اما اگر یکی از ویزگی های زیر در شما وجود دارد از درمان سرخود و بدون تجویز پزشک برای رفع این عفونت جدا خودداری کنید:

  • زنان باردار
  • کسانی که در معرض عفونت‌های منتقل شده از طریق تماس جنسی‌ (STI) بوده‌اند.
  • افراد مبتلا به عفونت مخمری واژن راجعه.
  • افرادی که مطمئن نیستند علائم‌شان ناشی از عفونت مخمری است.

درمان عفونت واژن در طب سنتی

در طب سنتی با بررسی عوامل متعددی به درمان بیماری های مختلف میپردازند. در زمینه عفونت واژن نیز همین طور است.

طبق نظر پزشکان طب سنتی رحم، مزاجی سردف مرطوب و از نوع بلغم دارد. به همین دلیل فضای مناسبی برای رشد باکتری و قارچ خواهد بود. در این طب بعد از پیدا کردن علت اصلی ایجاد عفونت در این ناحیه، با مرصف برخی شیاف های واژینال به درمان این عارضه میپردازند.

در نهایت اگر که با روش های خانگی موفق به درمان این عفونت نشده اید بهتر است برای درمان آن به پزشک متخصص مراجعه کنید. بهترین پزشکان برای درمان عفونت واژن در شیراز در لینک درج شده قرار گرفته است.