انواع کیست تخمدان خطرناک

کیست تخمدان انواع مختلفی دارد. برای شناسایی هر کدام نیاز است که انواع آن را بدانید. بعضی از کیست های تخمدان میتوانند خطرناک باشند. در این مقاله به معرفی انواع کیست تخمدان خطرناک میپردازیم. با ما همراه شوید.

کیست تخمدان چیست ؟

کیسه ای پر از مایع که به قسمت تخمدان ها چسبیده است را کیست تخمدان می نامند. کیست تخمدان انواع مختلفی دارد که هر کدام میتوانند خطرناک باشند. گاهی غیر از مایع، مواد دیگری هم در کیست تخمدان وجود دارد، مثل دیواره‌های ظریف یا ضخیم داخل کیست‌ها، خون تازه یا قدیمی، بافت‌های جامد که در این صورت به جای کیست تخمدان به آن تودهٔ تخمدان گفته می‌شود و می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد.

انواع کیست تخمدان

کیست تخمدان خطرناک انواع مختلفی دارد که عبارت است از :

  • کیست های عملکردی یا فانکشنال
  • کیست فولیکولی
  • کیست لوتئال
  • کیست درمویید
  • سیست آدنوما
  • اندومتریوما

عارضه های کیـست های تخمدان

هر بیماری میتواند عوارض منحصر به فرد خود را داشته باشد. از عارضه های کیست تخمدان میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

عارضه آندومتریوز : درواقع در زمان یک دوره عادت طبیعی، پوشش داخلی رحم به نام آندومتریوم به منظور آماده‌سازی برای بارداری شروع به ضخیم شدن خواهد کرد. اگر که در آن ماه بارداری صورت نگیرد، بدن در طول پریودی دیواره آندومتر را میرزد. در عارضه این نوع کیست به دلایلی که پزشکان هم به طور دقیق نمیدانند، بافتی بسیار شبیه به آندومتریوم در خارج از رحم شروع به رشد می‌کند.

عارضه کیست تخمدان پلی کیستیک : pco نیز مانند مابقی کیست های تخمدان عارضه منحصر به فردی دارد، در مورد خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، میزان بیش از حد هورمون‌های مردانه مانع از بلوغ تخمک و آزاد شدن آن خواهد شد. تخمک در داخل فولیکول باقی می‌ماند و به شکل یک کیست می‌شود. بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، تخمدان‌های بزرگ‌شده‌ای دارند که حاوی خوشه‌هایی از این کیست‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *