متخصص زنان و زایمان > معاینات و آزمایشات > پاپ اسمیر > همه چیز درباره آزمایش پاپ اسمیر که باید بدانید
آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر یکی از آزمایش های مربوط به زنان است. برای انجام تست پاپ اسمیر باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. در این مطلب با هر آنچه که باید درباره تست پاپ اسمیر بدانید آشنا می شوید.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمـایش پاپ اسمیر یا پاپ تست روش ساده ای در صدد یافتن تغییرات غیرطبیعی سلولی گردن رحم است. گردن رحم پایین ترین بخش رحم است که در بالای واژن قرار دارد. آزمایـش پاپ اسمیر یا پاپ تست روش ساده ای در صدد یافتن تغییرات غیرطبیعی سلولی گردن رحم است. گردن رحم پایین ترین بخش رحم است که در بالای واژن قرار دارد.

انجام پاپ اسمیر برای چه کسانی ضروری است؟

  • در معرض خطر بالای سرطان دهانه رحم قرار دارید
  • در گذشته نتایج غیر طبیعی تست پاپ داشته اید
  • سیستم ایمنی شما ضعیفی است یا HIV مثبت هستید
  • مادر شما در دوران بارداری در معرض دی اتیل استیل بسترول قرار گرفته است

آیا می توان در دوران بارداری تست پاپ اسمیر را انجام داد؟

بله، شما می توانید در دوران بارداری نسبت به انجام آزمایش پاپ اسمیر اقدام کنید. حتی در این دوران می توانید کولپوسکوپی نیز انجام دهید.

تست پاپ اسمیر در بارداری

روش انجام آزمایش پاپ اسمیر

در آزمایش پاپ اسمیر پزشک توسط برس سرویکس نمونه‌ها را برمی‌دارد یا توسط اسپکولوم دهانه دستگاه تناسلی را باز کرده و با اسپاچولا نمونه‌ها را از رحم و گردن رحم برمی‌دارد. نمونه‌ها برای تشخیص سلول‌های ناهنجار به آزمایشگاه منتقل شده و زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شوند. جهت انتقال این لام‌ها از فولدرهای لام می‌توان استفاده کرد. این روش جز تشخیص سلول‌های سرطانی مرتبط با HPV، نشان‌دهنده عفونت‌های رحمی نیز هست. (ویکی پدیا)

داشتن پاپ غیر طبیعی یا کولپوسکوپی در دوران بارداری نباید کودک را تحت تأثیر قرار دهد.

در طول آزمایـش پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که تا به حال معاینه لگنی داشته باشید، تست پاپ اسمیر هم تفاوت چندانی با آن ندارد. روی تخت دراز خواهید کشید و پاها را روی پایه قرار می دهید. واژن با استفاده از اسپكولوم باز شده و امکان مشاهده دهانه رحم را برای پزشک فراهم می کند.

بیشتر بخوانید : تست پاپ اسمیر در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *