متخصص زنان و زایمان > بارداری و زایمان > آیا امکان بارداری با یک لوله رحم وجود دارد؟
بارداری با یک لوله رحم

بارداری در حالت های مختلفی می تواند اتفاق افتد. در واقع در حالتی که یکی از لوله های فالوپ بسته باشد میتوان باردار شود. در ادامه این مقاله میتوانید با روش های امکان بارداری با یک لوله رحم آشنا شوید. برای اینکه بتوانید از نتیجه نهایی کار رضایت داشته باشید حتما از یک متخصص زنان با تجربه کمک بگیرید.

بارداری با یک لوله رحم

انسداد لوله های رحمی یکی از دلایل ناباروری زنان می باشد که معمولاً علامت خاصی ندارد، اما برخی عوامل خطرزا می توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. لوله های فالوپ (لوله رحمی) بخشی از اندام های تولید مثل زن هستند که تخمدان ها و رحم را به هم متصل می کنند.

احتمال بارداری پس از درمان انسداد لوله رحمی چقدر است؟

در این بیماری که انسداد لوله ها فالوپ وجود داشته باشد امکان بارداری با یـک لوله رحم نیز می تواند وجود داشته باشد.
هدف از جراحی، باز كردن لوله های فالوپ برای بهبود احتمال بارداری است. باردار شدن یک خانم بعد از جراحی انسداد لوله رحمی، به عوامل زیر بستگی دارد:

 • سن خانم
 • سلامت اسپرم همسر
 • سطح آسیب لوله فالوپ

درمان مناسب برای بارداری با یک لوله رحم

درمان‌های متعددی برای بارداری با یک لوله فالوپ وجود دارد. در حقیقت بسیاری از روش های درمان ناباروری برای درمان حاملگی با یک لوله رحم نیز کاربرد دارند.

با وجود داشتن یک لوله رحم سالم و عدم وقوع بارداری، چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

در صورتی که مطمئن هستید یکی از لوله ‌های رحمی شما دچار آسیب شده و با وجود داشتن یک لوله فالوپ سالم هنوز باردار نشده اید، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد. معمولا به اکثر زنان توصیه می شود اگر پس از 12 ماه تلاش برای بارداری، باردار نشدند به یک پزشک مراجعه کنند.

بارداری با یک لوله چقدر طول میکشه

آیا با یک لوله رحم می توان باردار شد؟ این سوالی است که برای بسیاری از بانوان که قصد بارداری دارند، مطرح می گردد. خوب است بدانید که حاملگی با یک لوله رحم یا لوله فالوپ امکان پذیر می باشد. اما به یاد داشته باشید که در بعضی موارد ممکن است بارداری با یک لوله کمی چالش برانگیز باشد.

همانطور که می دانید دستگاه تناسلی زنان، از دو تخمدان و دو لوله فالوپ تشکیل شده است. تخمدان و لوله فالوپ به رحم متصل می شوند. ماهیانه یک بانوی سالم می تواند با یکی از تخمدان‌ ها، یک یا چند تخمک بالغ تولید کند. تخمک آزاد شده درون لوله رحم آزاد می شود. در چنین شرایطی اگر اسپرم مرد درون لوله فالوپ وجود داشته باشد لقاح انجام می شود. احتمال بارداری وجود دارد.

اگر یکی از دو لوله فالوپ آسیب دیده باشد و تخمدان با لوله سالم در ارتباط باشد باز هم امکان بارداری وجود دارد. حتی جالب است بدانید که برخی از بانوان با وجود بسته بودن لوله فالوپ هیچ وقت از این موضوع مطلع نشده و به راحتی باردار می شوند. اما لازم به ذکر است که بارداری در چنین شرایطی ممکن است با تاخیر انجام شود. دلیل آن هم این است که تخمک ممکن است در لوله فالوپ سمتی که آسیب دیده است آزاد گردد که بارداری را مشکل روبرو می کند.

چرا با یک لوله باردار نمیشم

پاسخ این پرسش را در بالا هم گفتیم. اما چون این موضوع برای بسیاری از بانوان بسیار اهمیت دارد باید بگوییم که بارداری با یک لوله هم امکان پذیر می باشد. اما ممکن است کمی طول بکشد. زیرا تخمک باید از سمت لوله فالوپ سالم آزاد شود تایک بارداری سالم و بی خطر را تجربه کنید.

بارداری با یک لوله چقدر طول میکشه
ایا با برداشتن یک لوله رحم میتوان باردار شد

چرا لوله رحم ممکن است بسته شود؟

موارد زیادی هستند که باعث انسداد لوله رحم می شوند. در ادامه برخی از متداولترین این عوامل را مورد بررسی قرار می دهیم.

بارداری خارج رحمی:

بارداری خارج از رحم یکی شایع ترین دلایلی است که ممکن است لوله رحم فرد آسیب ببیند. بارداری خارج رحم زمانی اتفاق می افتد که بارداری شخص خارج از حفره رحم اتفاق افتاده باشد. متاسفانه این نوع بارداری اغلب درون لوله های رحم اتفاق می افتد.که در نتیجه ممکن است موجب انسداد لوله های رحم فرد گردد. البته میزان آسیبی که به لوله ها وارد می شود بسته به زمان تشخیص و درمان بیمار دارد. هر چه جنین بیشتر رشد کند آسیب وارد شده نیز بیشتر می شود.

سابقه عفونت در ناحیه شکم:

داشتن سابقه عفونت در شکم یا لگنی مانند عفونت‌ های بعد از زایمان یا عفونت آپاندیس، احتمال انسداد لوله رحمی را به شدت افزایش می دهد.

بیماری التهابی لگن یا PID:

بیماری التهابی لگن نیز یکی دیگر از دلایلی است که موجب انسداد در لوله رحم می شود. بیماری التهاب لگن، یک شرایط التهابی می باشد و زمانی رخ می دهد که دستگاه تناسلی خانم دچار عفونت شده باشد. عفونت های باکتریایی مانند عفونت با باکتری کلامیدیا یا گنوره‎ا شایع ترین دلیل عفونت می باشد. عفونت های بعد از زایمان ممکن است باعث بروز این سندرم شود. هر چقدر تکرار این عفونت بیشتر باشد احتمال مسدود شدن لوله فالوپ نیز بیشتر می شود.

سوالاتی که باید حتما از متخصص زنان و پس از معاینه بپرسید:

 • بارداری با یک لوله چقدر طول میکشه؟
 • چرا با یک لوله باردار نمیشم؟
 • احتمال بارداری بعد از باز شدن لوله رحم چقدر است؟
 • ایا با برداشتن یک لوله رحم میتوان باردار شد؟
 • آیا با لوله چپ هم میتوان باردار شد؟
 • آیا اگر لوله رحم بسته باشد احتمال حاملگی هست؟

One thought on “آیا امکان بارداری با یک لوله رحم وجود دارد؟”

 1. سلام
  در صورت برداشتن لوله سمت چپ تخمدان چپ عملا کارایی خود را از دست می دهد؟ هر چند سالم باشد و فولیکول بالغ داشته باشد؟
  در این صورت بارداری فقط از تخمدان راست امکان پذیر است؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *