فریز کردن تخمک

امروزه روش های منحصر به فردی در حوزه پزشکی در جهت درمان ناباروری ابداع شده است. یکی از این روش ها فریز کردن تخمک است. در این مقاله میتوانید روش فیریز کردن تخمک را بدانید. با ما همراه شوید.

فریز کردن تخمک چیست ؟

فریزکردن تخمک  یا مزنگاری تخمک‌ها در واقع، یک روش درمان ناباروری است، که متخصصان از طریق آن می‌تواند تخمک‌های سالم و بی نقض را برای لقاح در هر زمانی بازیابی و منجمد ‌نمایند. در صورت نیاز، تخمک فریز شده را از حالت انجماد بیرون می آورند و به‌وسیله‌ی روش لقاح آزمایشگاهی (IVF)، با اسپرم بارور شده و در رحم قرار می‌گیرد.

مراحل فریز کردن تخمک

فریز کردن تخمک مراحل ویژه ای دارد که شامل :

 • تحریک تخمدان به تخمک‌گذاری
 • بازیابی تخمک
 • انجماد یا فریزکردن تخمک

بعد از عمل فریز کردن تخمک

مراحل بعد از فریز کردن تخمک بسیار مهم است. این مراحل شامل موارد زیر است :

 • تب بالاتر از ۳۸.۶ درجه
 • درد شدید در ناحیه شکم
 • افزایش وزن بیش از ۹۰۰ گرم در ۲۴ ساعت
 • خونریزی شدید واژن (پر شدن بیش از دو پد بهداشتی در ساعت)
 • مشکل در ادرار کردن

فریز تخمک در دختران باکره

 1. در مواردی که دختر شرایط ازدواج را ندارد و ترس از آن دارد که بدلیل افزایش سن فرصت مادر شدن را از دست بدهد، در نتیجه تمایل به ذخیره تخمک هایش دارد، به گونه ای که در آینده بتواند از آنها استفاده کند.
 2. در شرایطی که دختری تحت معالجه بیماری قرار دارد طوریکه ممکن است در آینده بر باروری او تأثیر بگذارد، مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی یا اعمال جراحی تخمدان ها، باید قبل از شروع درمان تخمک ها را منجمد کند تا بعداً بتواند باردار شود.
 3. در صورتی که دختری مشکلات سلامتی مرتبط با باروری را تجربه می کند، مانند کم خونی سلول داسی که ممکن است بعداً بر باروری او تأثیر گذارد، یا به یک بیماری خود ایمنی مبتلاست یا تمایل به تغییر جنسیت دارد، فریز تخمک پیشنهاد می گردد.

عوارض فریز کردن تخمک

 1. سندروم هیپراسمولاسیون تخمدان: در برخی از موارد، داروهای تحریک کننده‌ی تخمدان برای تخمک‌گذاری بیشتر، منجر به سندروم هیپراسمولاسیون تخمدان می‌گردند. علائم این بیماری از نفخ شکم و کم‌آبی گرفته تا لخته شدن خون در بدن، به‌طور بالقوه تهدیدکننده‌‌ی زندگی فرد است.
 2. عوارض بازیابی تخمک: در موارد بسیار نادر، استفاده از سوزن آسپیراسیون برای بازیابی تخمک‌ها ،منجر به خونریزی، عفونت یا آسیب به روده، مثانه و رگ‌های خونی آن ناحیه می‌گردد.
 3. چالش‌های عاطفی و روحی: فریزکردن تخمک روش شگفت انگیزی برای افزایش شانس بارداری در آینده است، با این وجود، باید بدانید که در علم پزشکی، هیچ تضمینی وجود ندارد. بهتر است، انتظارات غیر واقعی را از ذهن خود پاک کنید.

کارایی تخمک‌های منجمد شده چگونه است؟

دواستاندارد برای بررسی انجماد تخمک‌ها وجود دارد. یکی از آن‌ها که fresh (تازه- نو) است رویان هرگز منجمد نشده است و دیگری رویان منجمد شده است. میزان حاملگی در تخمک منجمد شده ۶۰ درصد بیشتر از رویان fresh یا هر گز منجمد نشده است و دو برابر رویان منجمد شده است .

روش های تعیین جنسیت جنن در شیراز توسط پزشک نیز بسیار مهم است و در لینک درج شده می توانید بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید