قرص های ضد بارداری

روش های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد. یکی از این روش ها مصرف قرص های ضد بارداری است. در این مقاله میتوانید با انواع قرص ها و روش مصرف آن بیشتر آشنا شوید.

قرص ضد بارداری چیست ؟

قرص ضدبارداری در جهت جلوگیری از بارداری مصرف میشود. استفاده از این قرص ها از موثرترین روش های ضد بارداری به حساب می آید. امکان عدم موفقیت استفاده از این قرصها در صورت استفاده صحیح از آن کمتر از یک درصد است. به هر حال در مورد خانم هایی که دوز قرص های ضدبارداری خود را فراموش می کنند نرخ عدم موفقیت به 8 درصد نیز می رسد.

انواع قرص های ضد بارداری

این قرص ها انواع مختلفی دارد که روش های مصرف هر کدام نیز متفاوت است. انواع این قرص ها عبارت است از :

قرص های ضد بارداری تک فازی

این قرص ها  استروژن و پروژسترون را به طور مساوی و به صورت روزانه تامین میکنند.

قرصهای ضد بارداری دو فازی

هر روز به مدت ۲۱ روز از چرخه، مقدار مساوی استروژن تامین را به بدن میرسانند در نیمه اول چرخه، نسبت پروژسترون / استروژن پایین تر است، به این ترتیب پوشش رحم (اندومتریوم) در طول چرخه قاعدگی ضخیم می شود. در طول نیمه دوم چرخه، نسبت پروژسترون / استروژن بالاتر است، به طوری که تخلیه نرمال پوشش رحم رخ می دهد.

قرصهای ضد بارداری سه فازی

دارای غلظت های ثابت یا تغییر دهنده استروژن و غلظت پروژسترون در طول دوره است. هیچ شواهدی وجود ندارد که قرص های ضد بارداری خوراکی دو فازی یا سه فازی، ایمن تر از داروهای ضد بارداری خوراکی تک فازی هستند، یا برعکس.

یاز

بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است.

نحوه مصرف قرص: از روز اول سیکل ،بسته از ابتدا شروع شده و بدون وقفه ،بسته ی دوم شروع شود . قرصهای سفید ،خنثی بوده و دارای هورمون نیستند .

روکین

بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است.

نحوه مصرف قرص: از روز اول قاعدگی ، شبی یک عدد تا ۲۱ شب . سپس ۷ روز فاصله تا شروع بسته جدید .

کنتراسمین

بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است. نحوه مصرف مشابه قرص روکین است.

دروسپیل

بسته ۲۱ عددی فعال آن موجود است. نحوه مصرف مشابه قرص روکین است.

عوارض استفاده از قرص ضدبارداری

عوارض جانبی قرص ضدبارداری عبارت است از:

  • لکه بینی بین پریودها
  • اضافه وزن احتمالی (این سوال برای خانم ها مطرح می شود که آیا قرص های ضدبارداری چاق کننده است؟ که در برخی شرایط جواب آن مثبت است)
  • تورم و حساس شدن سینه ها
  • حالت تهوع و ناراحتی های معده
  • تغییرات خلقی

قرص های ضد بارداری دوران شیردهی

قرص های ضد بارداری دوران شیردهی نباید حاوی استروژن باشد زیرا استروژن می تواند ذخیره شیر را کاهش دهد. روش های کنترل بارداری در خانم های شیرده عبارت است از استفاده از آی یو دی، قرص های ضد بارداری پروژسترونی، امیپلنت های کنترل بارداری.

روش های مختلفی جهت درمان ناباروری در شیراز وجود دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید